Genealogia (część 2), Lista urodzonych 1810-1915
Według akt metrykalnych parafii Skarżysko Kościelne, w latach 1810-1915 na Pogorzałym urodziło się 1986-cioro dzieci.

Ale zaraz, skąd w ogóle ta liczba?
I jak policzyć te dzieci?

No cóż, wystarczy po prostu poświęcić kilkadziesiąt godzin i przeczytać 106 ksiąg akt metrykalnych (w tym 47 po rosyjsku) i policzyć każde dziecko urodzone na Pogorzałym ... :) każde.
A gdy już te akta czytamy i liczymy dzieci, to przy okazji możemy te informacje spisać do jakiejś bardziej współczesnej formy (np. do Excela, CSV lub JSON) aby móc te dane udostępnić większej liczbie ludzi, którzy na co dzień nie mają na to czasu.

I tak właśnie zrobiłem.

Zanim przejdziemy do pełnej listy przypomnę Wam graf urodzonych osób, pogrupowanych po nazwisku.
Taki sam graf pojawił się wcześniej w artykule: Wstęp do genealogii
Teraz jest to oczywiście wersja bazująca na omawianym przedziale dat, czyli zdecydowanie większym niż wcześniej i co za tym idzie lepiej odwzorowującym rzeczywistość.
Graf prezentuje się następująco:

Pierwsze miejsce znów przypadło dzieciom o nazwisku Półtorak :)
Liczba dzieci o tym nazwisku jest ponad dwukrotnie większa niż dzieci z drugim najczęstszym nazwiskiem, czyli Stępień.

Dodatkowo zliczając urodzenia rok do roku możemy stworzyć wykres obrazujący zmianę (a konkretnie to wzrost) liczby urodzeń.
Zauważcie, że na początku wykresu, czyli zaraz po 1810 roku rodziło się zaledwie kilkoro dzieci rocznie. Natomiast już po roku 1900 bywało nawet ponad 40-cioro dzieci w ciągu roku.

W całym tym omawianym okresie urodziło się 949 dziewczynek.
Natomiast chłopców urodziło się trochę więcej, a tak dokładnie to o 9,17% więcej, czyli 1036-ciu.Wróćmy do listy osób.

Z największą przyjemnością przedstawiam Wam wyszukiwarkę
osób urodzonych na Pogorzałym w latach 1810-1915.

Wyszukiwarka ta przeszukuje bazę 1986-ciu zindeksowanych akt urodzenia z parafii Skarżysko Kościelne. Oprócz imienia i nazwiska urodzonego dziecka większość z tych akt zawiera również dane ojca i matki, a czasem nawet ich wiek i numer domu pod którym urodziło się dziecko.

Filtr umożliwia wpisanie poszukiwanej frazy (np. nazwiska) zarówno "z ręki" jak i poprzez wybranie go z bardzo długiej listy 🙂
Przy każdym polu jest taka brzydka, długa lista.
Pozostawiłem je tutaj bo są to listy wielokrotnego wyboru, więc można wybrać więcej niż jedną pozcyję (np. 3 nazwiska) - co na pewno przyda się w poszukiwaniach.

Akt urodzenia:
Rok
Nr aktu
Dziecko:
Imię dziecka
Nazwisko dziecka
Ojciec:
Imię ojca
Nazwisko ojca
Matka:
Imię matki
Nazwisko matki

Zindeksowanie takiej partii materiału jest naprawdę czasochłonne.
Ale mam nadzieję, że mój poświęcony czas zaowocuje Waszą radością i da mi motywację aby za jakiś czas umieścić dodatkowe dwie bazy danych: jedną z małżeństwami, a drugą ze zgonami.

Zanim jednak to nastąpi (bo to też będzie długotrwały proces), liczę na to, że powyższa skromna wyszukiwarka pozwoli Wam na znalezienie swoich przodków.
Jeśli Wasza babcia lub dziadek, a najlepiej prababcia lub pradziadek mieszkali na Pogorzałym to bez problemu powinniście ich odnaleźć w tej bazie :)

Zarówno wyszukiwarka jak i zachęcenie Was do budowy Waszych drzew jest pewnego rodzaju krokiem ku większemu celowi, który mi się marzy i może kiedyś uda się zrealizować. Jest to:

"Wielkie Drzewo Genealogiczne Mieszkańców Pogorzałego"

7 komentarzy do „Genealogia (część 2), Lista urodzonych 1810-1915

 1. Czy można Ci „podrzucić” dane innych osób urodzonych na Pogorzałym na przełomie XiX i XX wieku ? Nie znalazłam na publikowanych przez Ciebie wykazach informacji o mojej babci Mariannie Stępień z Koselników (ur. 1902) i dziadku Janie Stępniu (ur. 1900)

  1. Oczywiście, że tak. Będę musiał rozpocząć śledztwo dlaczego te dwie osoby nie pojawiły się w tym zestawieniu 🙂

  2. Już sprawdziłem. Wszystko jest jak trzeba.
   Tam jest przycisk „Następna”, która przenosi na kolejne strony wśród znalezionych danych. Pewnie ten przycisk jest zbyt mało czytelny. No i sama strona się nieco rozjechała – nie mam czasu na poprawienie tego.

 2. Kontynuując poprzednią wiadomość – przeglądając księgi z lat 1800 były pisane po łacinie, zaś imiona, nazwiska i miejscowości po polsku – natrafiłem na nazwisko zapisane Putorak -to po 1810 roku było pisane Pułtorak lub Półtorak . przedstawiłbym to na zdjęciu.

 3. Na Pogorzałym były dwa nazwiska Pó/ułtoraków jedne pisane przez „u” zwykłe , a drugie przez ” ó” zamknięte

  1. I właśnie tu jest jeden wielki dylemat, bo bywały akta w których ten sam mężczyzna był raz pisany przez „u”, a dwa lata później przez „ó”.
   Co więcej, natrafiłem na dwa następujące po sobie akta, w których były bliźnięta, w jednym z tych akt ojcem był Półtorak, a w drugim Pułtorak – podkreślam, że dotyczyło to bliźniąt.
   Idąc dalej – w aktach rosyjskich w ogóle nie ma „u” lub „ó”, jest litera y.
   A idąc jeszcze dalej – na początku lat XX pojawiły się urzędowe regulacje nazwisk, zmieniając nazwisko Pułtorak na Półtorak.
   Temat jest ciężki dla mnie.
   Jeśli wciąż są osoby na Pogorzałym, które się piszą przez „u”, to ja o nim niestety nie wiem.
   A celowo przeszukałem nawet nk.pl (bo tam jest dobry filtr na miejscowość i dodatkowo mogły być jeszcze osoby nieco starsze niż na fb).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *