1973, Kłopoty mieszkańców Pogorzałego Wyprawy


Artykuł z 1973 roku z Echa Dnia nr 297

KŁOPOTY MIESZKAŃCÓW POGORZAŁEGO – WYPRAWY

Mieszkańcy wsi Pogorzałe – Wyprawa zwrócili się do nas z prośbą o interwencję w Zakładzie Energetycznym w Skarżysku-Kamiennej w sprawie możliwości korzystania z energii elektrycznej.

Czytelnicy piszą:
„Sprawa była dyskutowana na zebraniu ogólnowiejskim w obecności władz, ale do tej pory nie odniosło to skutku”.

W Pogorzałem jest sześć warsztatów rzemieślniczych. Praca tych warsztatów zaczyna się od godz. 16 i trwa do późnego wieczora, a spadek napięcia jest tak duży, że nie można korzystać z telewizorów, utrudnione jest odrabianie lekcji, bo żarówki ledwie świecą.

Po godz. 16 w Pogorzałem zobaczyć można tylko błyski spawarek i usłyszeń szum motorów.
Mieszkańcy wsi domagają się, aby praca tych warsztatów nie odbywała się kosztem całej wioski.

Przy okazji znalezionego artykułu naszły mnie takie pytania:

 • Skąd pochodzi nazwa „Wyprawy„?
 • I kiedy się pojawiła po raz pierwszy? Bo na mapach z 1858 roku, takiej nazwy nie ma, a 80 lat później, czyli w 1938 roku już jest (fragment mapy poniżej).

2 komentarze do „1973, Kłopoty mieszkańców Pogorzałego Wyprawy

 1. Słowo „wyprawić / wyprawiać” ma wiele synonimów. Z kilkudziesięciu, jakie znalazłam w słownikach przytoczę zaledwie kilka, które moim zdaniem dobrze tłumaczą, dlaczego pewną część wsi nazwano „Wyprawy”:
  urządzić , zorganizować , przygotować , uszykować , wyszykować itd.
  W tekście z 21.03.2018 pisałeś, że po oczynszowaniu wsi mieszkańcy zobowiązani byli przenieść swoje domostwa na nowo wyznaczone działki – właśnie na teren dzisiejszych Wypraw.
  Cytat z Twojego tekstu „Urządzenie tej wsi wchodziło w życie z dniem 20 maja 1859 r.”
  Aby się ” urządzić” należało być może najpierw teren przygotować, t.j. wyciąć las i wykarczować a więc „wyprawić” ziemię ?
  Przy okazji mała dygresja. Wielka szkoda, że nasz niegdysiejszy radny p. Gnat podjął decyzję o nadaniu nazw ulicom Pogorzałego „jednogłośnie” – czyli swoim własnym jednym głosem. Nie pytając o zdanie mieszkańców.
  Jakże miły dla ucha byłby mi adres np. „Wyprawy 22 ” zamiast „Rajdowa 22”. Obawiam się, że historyczne nazwy „Wyprawy, Wygon, Troce, Losek , ect” za jedno – dwa pokolenia zostaną zapomniane.

  1. Genialna analiza 🙂 Logiczna i sensowna. Jakby jeszcze się udało znaleźć jakieś dowody bezpośrednie lub pośrednie potwierdzające to, to by było idealnie. Planuję odwiedzić Archiwum w Kielcach – może przez przypadek na coś natrafię.
   Nie wiedziałem, że nazwy ulic zostały wybrane aż tak bardzo „jednogłośnie” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *