Wstęp do genealogii

Chciałbym zachęcić Was do wyjątkowej przygody.
Przygody, w której nie brakuje skarbów, tajemnic i niespodziewanych zwrotów akcji 🙂

Przygody,  gdzie o godzinie 3:00 w nocy odmawiacie sobie snu tylko po to aby jeszcze bardziej się w nią zagłębić.

Jest to Genealogia.

Spójrzcie na poniższy wykres.
Jest to zestawienie ukazujące urodzone dzieci na Pogorzałym w latach 1821-1825 zgrupowane po nazwisku.
Niby tylko skromnych 5 lat, ale urodziło się w tym okresie aż 60-cioro dzieci.
Wśród tych dzieci występuje aż 19 różnych nazwisk.

(Najedź myszką na nazwisko lub jeśli oglądasz to na smartfonie to stuknij w nazwisko - pojawi się informacja o liczbie dzieci o tym nazwisku)

Pokazuję Wam to, bo mam nadzieję, że wśród odwiedzających są osoby o takich nazwiskach, albo osoby które mają w rodzinie kogoś o takich nazwiskach. Ponieważ mój przekaz staje się wtedy bardziej osobisty.

Wyobraźcie sobie, że tych 60-cioro dzieci i ich łącznie 120 (zróbmy takie założenie) rodziców to nie tylko suche, puste wpisy w starych księgach.
Wyobraźcie sobie, że to prawdziwe osoby, prawdziwi ludzie z krwi i kości, którzy kiedyś żyli, uśmiechali się, płakali, mieli własne problemy i marzenia.
Po tych ludziach pozostały już tylko niszczejące wpisy w starych księgach.

Wy możecie to zmienić.

Możecie samodzielnie zbadać swoich przodków. Tworząc rozbudowane drzewa genealogiczne, które przywrócą pamięć o tych ludziach, a Wam dadzą możliwość pozostania zapamiętanym dla przyszłych pokoleń jako "budowniczego" rodzinnego drzewa.

Jeśli Twojego nazwiska nie ma powyżej to nic nie szkodzi. Tak jak wspomniałem jest to jedynie 5-cio letni wycinek urodzeń z Pogorzałego. Różnorodność nazwisko jest znacznie większa.

 

A jak daleko w przeszłość możecie sięgnąć tworząc takie drzewo? Nie wiem, ...ale podam Wam najstarszy wpis z ksiąg w Chlewiskach, który może zasugerować taką granicę.

W zbiorach metryk parafialnych widnieje taki wpis:
"13 lipca 1606 r. chrzest syna Walentego Czibika i Elżbiety z Pogorzałego"

Może uda Wam się sięgnąć aż tak daleko, kto wie.

 

Podczas tej podróży wartościowym źródłem informacji jest forum genealodzy.pl, na którym znajduje się baza danych zwana geneteką, w której już teraz można wyszukiwać akta małżeństwa, urodzenia i zgonów z pobliskich parafii.

http://geneteka.genealodzy.pl

Ale najcenniejszym źródłem informacji są zdjęcia z diecezji radomskiej, obejmującej niemal całe województwo świętokrzyskie i południową część województwa mazowieckiego ze strony:

familysearch.org

Niestety na stronie wymagane jest założenie konta, ale na szczęście jest to darmowe i naprawdę warto to zrobić.

Gdy już założycie konto i się zalogujecie, to użyjcie poniższego linku aby przeglądać parafię Skarżysko Kościelne - czyli parafię gdzie znajduje się bardzo dużo akt z Pogorzałego.
Poniższy link przekieruje Was bezpośrednio do katalogu widocznego na powyższym obrazku.

https://www.familysearch.or -> link do katalogu Skarżysko Kościelne

 

Poniżej przedstawiam fragment zdjęcia z ręcznie pisanym aktem małżeństwa z 1827 roku z Pogorzałego.
Takich aktów jest tam mnóstwo! Naprawdę 🙂

Ten akt jest po polsku

 

Może dzięki wspólnej pracy utworzymy kiedyś jedno olbrzymie drzewo genealogiczne mieszkańców Pogorzałego. Historia Pogorzałego to również historia jego mieszkańców.

Marzy mi się takie drzewo 🙂

4 komentarze do „Wstęp do genealogii

  1. Witam @Anonim,
   faktycznie w 1908 roku na Pogorzałym urodziła się Bronisława Półtorak, córka Grzegorza Półtoraka i Marianny z domu Książek.
   Czyżby to była właśnie Twoja Bronisława?

 1. Ostatnio zaczelam sie interesowac genealogia mojej rodziny i spedzam teraz duzo czasu (pewnie wiecej, niz powinnam) na internecie probujac znalezc informacje. Wlasnie wczoraj dotarlam na ta strone internetowa i jestem pod duzym wrazeniem. Mnostwo ciekawych informacji i linki do ksiag koscielnych sa bardzo pomocne. Po jakis dwoch godzinach znalazlam akty urodzenia mojej babci i dziadka. Niestety, sa po rosyjsku, wiec pewnie troche czasu minie, nim mi sie uda je przetlumaczyc 🙂 Musze teraz poszukac moich pradziadkow, choc to moze byc trudniejsze, jako ze nie mam ich dat urodzin/smierci, ale bede probowac. Bardzo chetnie sie doloze do utworzenia drzewa genealogicznego.

  1. Bardzo mi miło czytać takie komentarze 🙂
   Marzeno, mam w swoim drzewie genealogicznym parę: Kazimierz Półtorak i Helena z domu Półtorak, którzy się pobrali w 1924 roku.
   Helena z domu Półtorak to moja pokrewna – czyli osoba z którą mam wspólnych przodków.
   Może to Twój pradziadek i prababcia?
   (a świadkiem na ich ślubie był mój pradziadek Stanisław Dąbrowa)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *